Misyon – Vizyon

VİZYONUMUZ

Federasyonumuza bağlı bulunan branşlara gönül vermiş, yetenekli gençlerin Milli takımlarda yer alarak, Ayyıldızlı forma ile yeni rekorlar ve başarılara imza atmalarını sağlayıp Ülkemizin adını tüm Dünyaya duyurarak 2024 Olimpiyatlarında ve 4 yıllık periyotta tekrarlanan Dünya, Avrupa ve Uluslararası müsabakalarda Ülkemizi tanıtmaktır. Sporun hayat kalitesini arttırdığına ve yaşam boyu sürdürülmesi gerektiğini sporcularımıza aşılamaya çalışmaktadır.

MİSYONUMUZ

Spor yapmak isteyen ve bunun için bu güne kadar fırsat bulamamış herkesi Türkiye Ragbi Federasyonu çatısı altındaki Ragbi branşımız ile tanıştırarak, fırsat eşitliği sağlamaktır. Bu sayede Türk gençliğini ve gelecek nesillerin daha sağlıklı ve üretici bireyler olarak yetişmesini amaçlamaktayız.

OUR VISION

Our aim is;
to introduce our country in the 2024 Olympics and in the World, European and International competitions repeated in a 4-year period by making the name of our country recognized to the whole world, through enabling talented young people who have devoted themselves to the branches of our federation, to take part in the National teams, to achieve new records and achievements with the national team jersey. To instill in our athletes the idea that sports increase the quality of life and should be continued for life.

OUR MISSION

Our aim is to provide equal opportunity to everyone including those who want to do sports and have not had the opportunity to do so until today, by introducing our rugby branch under the umbrella ofTurkish Rugby Federation. That way, we aim to make Turkish youth and future generations healthier and more productive individuals.