RAGBİ UNION (15’Lİ)

İki takım arasında 40 dakikalık 2 yarı olarak toplamda 80dk oynanır. Hakeme bağlı olarak genellikle 10 dakika devre arası uygulanır. Maç sonunda uzatma oynanmaz,  hakem oyun durduğunda saatini de durdurur.  Uluslarası ragbi  turnuvalarında en fazla 7 tane oyuncu değiştirme hakkı vardır.

Oyunun amacı rakip sayı çizgisine kadar topu taşımaktır. Oyunda ilerideki takım arkadaşınıza pas vermek yasaktır, bu nedenle topu elinizden öne doğru düşürmeniz de ileriye pas olarak sayılır. Top rakip sayı çizgisini geçtiğinde topu yere güç uygulayarak sabit olarak bırakmak gerekir. Sayı yapmak üzereyken elinizden düşürdüğünüz top yada yere doğru bıraktığınız top sayı olarak sayılmaz.

Oyunda “try” yani sayı yapmak 5 puandır. Sayı yapıldıktan sonra “conversion” denilen topa ayakla vurarak H şeklindeki kale direklerinin üst boşluğundan geçirme atışı yapılır. conversion başarılı olursa 2 puan olarak sayılır. Özetlemek gerekirse; başarılı bir atakta try yapıldıktan sonra conversion isabetli olursa takıma 7 puan kazandırır.

Bir sayfada “rugby union” kurallarının tamamının anlatılması zor olduğundan özet olarak genel kurallardan birkaçına değinelim:

  • Hakeme yapılacak herhangi bir itiraz veya hakemle yapılacak bir laf münakaşası oyundan uzaklaştırma sebebidir.
  • Oyun esnasında oyun alanından dışarı çıkan top “line out” olarak adlandırılır. Line out atışını diğer takım kullanır.
  • Boyun ve yukarısına mudahale, tekme,yumruk ve rakibi sakatlamaya yönelik kasti hareketler oyundan uzaklaştırılma sebebidir.
  • Top elindeyken yere düşen yada düşürülen kişi 2 dizi yere değdiği anda topu biran önce elinden bırakmak zorundadır.
  • Scrum pozisyonunu kasti olarak bozan kişi oyundan uzaklaştırılır.
  • Rugby sahası maksimum 100mt uzunluğunda ve 70mt genişliğinde olmak zorundadır.
  • Genellikle 3 hakemden oluşur (yan hakemler ve orta hakem), fakat uluslararası turnuvalarda herhangi bir yanlış karara mahal vermemek için video hakemi mevcuttur. Video hakemi gerektiğinde görüntüleri tekrar izleyerek telsizden hakeme bilgi verir.

Kaynak: www.rugbyturk.com

Türkiye Ragbi Federasyonu
www.trf.gov.tr