14 Haziran 2024

Softbol Nedir ?

Softbol 9 kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir oyundur. Softbol taktik olarak defansa dayalı bir oyundur. Şöyle ki; bir takım atak pozisyonundayken sahada bir vurucu (the batter), karşı takımda birisi atıcı (pitcher) geri kalanı ise kaleci ve dış saha oyuncuları olmak üzere 9 kişi den oluşur. Bu nedenle oyun defansa dayalıdır.

Oyun defansa dayalı olmasına rağmen oyunda en fazla atak yapan takım yani en fazla koşu yapıp sayı kazanan takım oyunu kazanır.

Softbol’da oyuncu dağılımı nasıldır?

Softbol’da iki takım olduğunu ve bu takımlarda 9 kişi olduğunu söylemiştik. Oyunda bir takım defans yaparken bir takım da atak yapar. Sahada defans yapan takımdan 9 kişi bulunurken, atak yapan takımdan sadece bir kişi bulunur. Atak yapan takımda sahada bulunan kişi vurucu (the batter)’dur.  

Defans yapan takımda ise 9 kişi mevcuttur. Defans yapan takımda en önemli adam atıcı (pitcher)’dır. Diğer oyuncuların dağılımı  ise aşağıda ki gibidir. (burada alttaki resme göre defans oyuncularını yerleri ve görevleri belirtilmiştir.)

Softbol, Beyzbol’un kadınlara yönelik olarak geliştirlen versiyonudur. Top çapı Beyzbol’a göre daha büyüktür. Aliminyum alaşım veya özel metal sopa kullanılır. Saha ölçüleri biraz farklılık gösterir. Slow pitch, Fast pitch gibi farklı stilleri olmakla birlikte, son yıllarda erkek ligleri, avrupa ve dünya şampiyonlarıda yapılmaktadır.

Defans yapan takımdaki 9 oyuncu sırasıyla şunlardır.

1) Atıcı
2) Tutucu
3) Birinci Kaleci
4) İkinci Kaleci
5) Üçüncü Kaleci
6) Dördüncü Kaleci (Kısa mesafe kesici adını da alır)
7) Sol dış saha oyuncusu
8) Orta dış saha oyuncusu
9) Sağ dış saha oyuncusu

Softbolsahasındaki temel kavramlar.

Bir Softbol sahasındaki noktalar temel olarak 4 tanedir.

Bunlar:
Home Base
1. Base
2. Base
3. Base